Hakkımızda

Pelin Dumanlı


Kurucumuz Pelin Dumanlı Hakkında

1988 İstanbul doğumlu. Yeditepe Üniversitesi’nde burslu okuduğu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans tez konusunda ele aldığı sakatat hakkında yazdığı bir kitabı bulunmaktadır.

Pelin Dumanlı, eğitim hayatına devam ederken, bir yandan kasap ve organik pazar gibi sektörün farklı hizmetlerinde çalıştı. Stajlarını önce ABD’de sonra da 2 yıl üst üste Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’da yaptı. Profesyonel meslek hayatına Otto İstanbul’da mutfak ve banket koordinatörü, Refika’nın Mutfağı’nda Mucize Lezzetler TV programından sorumlu koordinatör olarak devam etti.

2012 yılında İstanbul’dan Bodrum’a göçtü. Haziran 2014’te ise profesyonel ve amatörlere yönelik gastronomi eğitimleri veren kendi markası Foodrum‘u ortaya çıkardı. Çalışmalarını Foodrum çatısı altında yürütmektedir. Pek çok firmaya danışmanlık vererek sektörel projelerin gelişmesinde aktif rol oynamaktadır.

Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Özel Sezin Okulu'nun Gastronomi ve Yemek Kültürü projesini yürütmekte; ilkokul, orta okul ve lise öğrencilerine yönelik gastronomik müfredat ve atölye çalışmaları planlamaktadır.

Her gün yeni tarifler ve teknikler ile pişerek, mutfak kültürü konusunda incelemelerine devam etmekte, yemek kültürü alanında yaptığı araştırmaları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmaktadır.