Hakkımızda

Pelin Dumanlı


Kurucumuz Pelin Dumanlı Hakkında

Derece ile giriş yaptığı Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler Bölümü’nde tamamladı.

Pelin Dumanlı, lisans ve yüksek lisans eğitimleri sırasında, özel çalışma konularından et, sakatat ve kasap sektörü ile organik gıda sektörlerinde araştırma ve aktif olarak çalışmalar gerçekleştirdi.

Çalışma hayatına ABD’de başladı. Ardından Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus mutfağında 2 yıl görev aldı. Profesyonel meslek hayatına Otto İstanbul’da mutfak ve banket koordinatörü, Refika’nın Mutfağı’ndaMucize LezzetlerTV programından sorumlu Koordinatör olarak devam etti.

2012 yılında İstanbul’dan Bodrum’a yerleşti ve ön çalışmalarını daha önce tamamladığı profesyonel ve amatörlere yönelik gastronomi eğitimleri vermek üzere 2014 yılında kendi markası olarak Foodrum Culinary Park’ı oluşturdu. Pek çok firmaya danışmanlık vererek sektörel projelerin gelişmesinde aktif rol oynamaktadır.

2015-2017 yılları arasında Migros Ticaret A.Ş. Uzman Kasap markasının danışmanlığını yapmıştır.

2017-2019 arasında Bodrum TED Koleji’nin mutfak kulübü müfredatına katkılar yaparak iki eğitim öğretim yılı öğretmenlik yapmıştır.

2017 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Gastronomi Akademisi’nin Koordinatörlüğü’nü yürütmüş ve halen öğretim görevlisi olarak yarı zamanlı olarak Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve Aşçılık bölümlerinde ders vermektedir.

Özel Sezin Okulu'nun Gastronomi ve Yemek Kültürü projesini yürütmekte; ilkokul, orta okul ve lise öğrencilerine yönelik gastronomik müfredat ve atölye çalışmaları planlamaktadır.

Tezine konu olan ”Sakatat’‘kitabının yazarıdır.

İstanbul Mutfağı ve Sakatat üzerine yazdığı makale ile de Oxford Üniversitesi Gıda Sempozyumu’na konuşmacı olarak katılmıştır. Yazdığı kitap Sakatat haricinde her gün yeni tarifler ve teknikler ile pişerek, mutfak kültürü konusunda incelemelerine devam etmekte, yemek kültürü alanında yaptığı araştırmaları çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmaktadır.